Jaki lek bez recepty wybrać na migrenę? (2023)

Migreny są często tak ciężkie, że prawie zakłócają normalne funkcjonowanie. Może trwać do 72 godzin, co przy dzisiejszym trybie życia jest dość męczące. Leki przeciwmigrenowe dostępne bez recepty, takie jak Cephalexin, Excedrin lub Migea, są dostępne w aptekach. Które działają i są zalecane?

Co to są migreny?

Migrena jest pierwotnym bólem głowy, który nie jest spowodowany innymi chorobami współistniejącymi. Przejawia się w postaci epizodycznych bólów głowy, którym często towarzyszą inne objawy neurologiczne. Najczęściej dotyczy jednej strony głowy i pogarsza się nawet przy minimalnej aktywności fizycznej. Zdarza się, że bólowi głowy towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy czy dźwięki. W Polsce na migreny cierpi około 8% osób, z czego trzy czwarte to kobiety. Większość migren leczy się tymczasowo środkami przeciwbólowymi. W cięższych przypadkach stosuje się tryptany na receptę [1].

(Video) Ból głowy mija! 14 metod bez skutków ubocznych - zamiast tabletek | Dr Bartek Kulczyński

Migrena bez aury

Międzynarodowa Klasyfikacja Zaburzeń Bólu Głowy (ICHD-3 Beta,Międzynarodowa klasyfikacja bólów głowy) definiuje migrenę bez aury jako bolesną przez co najmniej 15 dni w miesiącu, z czego co najmniej 8 dni jest dokuczliwych. U około 50% osób migrenę poprzedza tzw. migrenaobjawy prekursoroweNależą do nich: wahania nastroju (niepokój, drażliwość, letarg), zwiększone pragnienie, częstsze niż zwykle oddawanie moczu oraz wrażliwość na światło i dźwięk.

Napady migreny trwają zwykle od 4 do 72 godzinZwykle ustępują po odpowiednich dawkach acetaminofenu, NLPZ, alkaloidów sporyszu lub tryptanów.Ból jest opisywany jako jednostronny (zwykle) i pulsującyPogarsza się przy codziennych czynnościach. Objawom tym czasami towarzyszą nudności i/lub wymioty. Po ustąpieniu epizodu rozwija się tzw. stan tylny, który charakteryzuje się bólem mięśni i ogólnym zmęczeniem [2,3].

Migrena z aurą

Migreny czasami charakteryzują się aurą, która może, ale nie musi, mieć opisane powyżej objawy prodromalne. Aura trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut – podczas której występują między innymi zaburzenia widzenia, a nawet halucynacje. Ból pojawia się jednocześnie lub po około 1 godzinie [2,3].

Kobiety cierpią na migreny częściej niż mężczyźniAtaki mogą występować okresowo i zależą od cyklu miesięcznego. Najczęściej pojawiają się tylko podczas menstruacji i znikają w czasie ciąży i dojrzewania (nie jest to normą). Mając to na uwadze, przeprowadzono eksperyment badający wpływ hormonów płciowych na osłabienie lub wzmocnienie agresji. okazało sięKluczową rolę odgrywają estrogenyOddziałuje bezpośrednio na trójdzielny układ nerwowy [4].

Potężny lek na migrenę bez recepty – czy wystarczy?

Po pierwsze, należy unikać sytuacji, które mogą wywołać atak migreny. Stres, nadmierny hałas, intensywne zapachy, spożywanie alkoholu, palenie papierosów - to tylko niektóre z rzeczy, które mogą wywołać zaostrzenie. też wartoBądź świadomy swojego jedzenia: Spróbujmy ograniczyć spożycie pokarmów bogatych w azotany (V) i serotoninę. Obejmuje to rośliny strączkowe i przetworzoną żywność [5].

Skuteczny lek na migrenę – jakie są w nim składniki aktywne?

paracetamol

Jest znaną i szeroko stosowaną substancją przeciwbólową i przeciwgorączkową. Ponieważ nie jest NLPZ, może być stosowany u pacjentów z wrzodami żołądka, astmą aspirynową i nadciśnieniem. Jest bardzo skuteczny w przypadku łagodnego i umiarkowanego bólu, ale może nie być skuteczny w przypadku migreny [9].

kwas acetylosalicylowy

Jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Podobnie jak acetaminofen, może nie być skuteczny w przypadku migreny lub silnego bólu. Należy pamiętać, że podobnie jak inne NLPZ, nie jest wskazany do stosowania u pacjentów zwrzód gastrycznyi dwunastnicy, astma oskrzelowa, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia czynności nerek czy słuchu [9].

(Video) Leki przeciwbólowe: obejrzyj, zanim je zażyjesz - ból głowy, migrena | Dr Bartek Kulczyński

Prometenon

Podobnie jak kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie (jest NLPZ). Jest szczególnie skuteczny w przypadku bólu spowodowanego skurczami mięśni gładkich [9].

Kofeina

Zawarto ją w tych preparatach, ponieważ może nasilać działanie przeciwbólowe paracetamolu, probizazonu i kwasu acetylosalicylowego. Ponadto wykazuje wiele innych efektów, zwłaszcza stymulujący wpływ na ośrodkowy układ nerwowysystem nerwowy[9].

kwas tosulfonowy

być takim samym, jakkwas acetylosalicylowyi propyfenazon, kwas tolfanamowy jest NLPZ. Jest stosowany głównie w leczeniu ataków migreny. Ma takie same przeciwwskazania jak inne NLPZ [9].

klasyczny lek na migrenę dostępny bez recepty

Jeśli ból nie ustępuje, należy najpierw poszukać leku dostępnego bez recepty (OTC). Aby lek zadziałał, należy przyjąć odpowiednią pojedynczą dawkę doustnie. Wymieniono najczęściej stosowane preparatyNieopioidowe leki przeciwbólowePojedyncza dawka 500-1000 mg (acetaminofen, taki jak Apap, Paracetamol Aurovitas lubanalgin, jak Pyralgina, Gardan) iNLPZ:

  • kwas acetylosalicylowy(1000 mg), NP. Aspiryna;
  • Ibuprofen (200-800 mg), np. Ibuprofen?
  • Diklofenna Portasow(25-50 mg), np. Voltaren Forte;
  • Naproksen-Natrium(500-1000 mg), np. Alef;
  • Ketoprofen (100-200 mg), np. aktywność ketonowa?
  • kwas tosulfonowy(200-400 mg), np. Mega.

Ale nie zapominajmy, że środki przeciwbólowe charakteryzują się tak zwanymi środkami przeciwbólowymiEfekt sufitowyOznacza to, że powyżej dawki maksymalnej przestają być skuteczne, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta po jej przekroczeniu. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny również unikać tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ mogą one podnosić ciśnienie krwi.

Leki dostępne bez recepty na ostre ataki migreny.Maksymalny czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 14 dni w miesiącu. Bóle głowy wywołane lekami mogą być spowodowane nadużywaniem substancji [5,6].

Tabletka powlekana Excedrin MigraStop, lek dostępny bez recepty

o produkcji

(Video) Zaburzenia erekcji - jak działają leki na potencję bez recepty? Jak poprawić erekcję?

  • Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę lub którykolwiek ze składników tego leku lub jeśli kiedykolwiek miał reakcję alergiczną na inne leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne lub leki obniżające gorączkę takie jak diklofenak lub ibuprofen;
  • Nie powinni go przyjmować pacjenci z wrzodem żołądka, wrzodem jelit, krwią w stolcu, meleną, hemofilią i innymi chorobami krwi.
  • Ponadto lek nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów z ciężkimi chorobami serca, wątroby lub nerek, a także w trzecim trymestrze ciąży.
  • Zalecana dawka leku zawiera mniej więcej tyle kofeiny, co zwykła filiżanka kawy.
  • Preparatu tego nie należy łączyć z innymi lekami zawierającymi paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe/obniżające gorączkę, leki przeciwzakrzepowe, kortykosteroidy lub niektóre leki przeciwdepresyjne.
  • Nieodpowiednie dla osób poniżej 18 roku życia, karmiących piersią i kobiet w ciąży.

Tabletka Migea 200 mg, dostępna bez recepty

o produkcji

  • jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę lub którykolwiek ze składników leku lub kiedykolwiek miał uczulenie na inne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwgorączkowe (takie jak diklofenak lub ibuprofen);
  • Również nie, jeśli masz wrzody żołądka lub jelit, jeśli masz krew lub czarne stolce, lub jeśli cierpisz na hemofilię lub jakąkolwiek inną chorobę krwi.
  • Skóra może stać się bardziej wrażliwa na światło słoneczne podczas stosowania tego leku.
  • Nigdy nie należy mieszać narkotyków z alkoholem.
  • Przygotowanie może utrudnić ciążę.
  • Tylko do użytku dla dorosłych.
  • Kobiety karmiące piersią lub w ciąży przed zastosowaniem tego suplementu powinny skonsultować się z lekarzem.

Cefalexin 250mg + 150mg + 50mg tabletka dostępna bez recepty

o produkcji

  • Nie stosować tego leku, jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, kofeinę, kwas acetylosalicylowy (i jego pochodne) lub na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie.
  • Przeciwwskazane są także choroby wątroby i/lub nerek, nadciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, alkoholizm, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, zmiany w obrazie krwi obwodowej (niedokrwistość, agranulocytoza, zespół leukopenii).
  • Alkohol jest zabroniony podczas leczenia.
  • Nie nadaje się do stosowania u dzieci i kobiet karmiących piersią lub w ciąży

Ibum Express Forte 400 mg kapsułki żelowe, dostępne bez recepty

o produkcji

  • Preparatu nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na ibuprofen, inne NLPZ lub którykolwiek składnik leku.
  • Ponadto lek ten nie powinien być stosowany u pacjentów z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, perforacją lub krwawieniem, ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca.
  • Preparat ten może powodować szereg interakcji lekowych, w tym interakcje z innymi NLPZ, kortykosteroidami czy lekami hipotensyjnymi.
  • Skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem tego suplementu w czasie ciąży.

Efferalgan Forte 1g tabletka musująca, lek dostępny bez recepty

o produkcji

  • Nie stosować tego leku u pacjentów z nadwrażliwością na paracetamol lub którykolwiek składnik leku, ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek, alkoholizmem lub niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
  • Zawiera sorbitol, dlatego osoby z nietolerancją cukru powinny przed użyciem skonsultować się z lekarzem.
  • Może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym IMAO, lekami przeciwpadaczkowymi, NLPZ lub doustnymi antykoagulantami.
  • Podczas przyjmowania tego leku nie należy spożywać alkoholu.
  • Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią przed zastosowaniem tego leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Tabletki etopiryny, lek dostępny bez recepty

o produkcji

  • Nie należy stosować tych tabletek, jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy (i inne NLPZ) lub jakąkolwiek część leku.
  • Przeciwwskazane są także astma oskrzelowa, przewlekłe choroby układu oddechowego, katar sienny, czynne wrzody żołądka i dwunastnicy, czynna niewydolność nerek, wątroby lub serca oraz zaburzenia krzepnięcia.
  • Leku nie należy łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, metotreksatem, inhibitorami konwertazy angiotensyny, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, glikokortykosteroidami lub doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
  • Preparat można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
  • Jest jednak przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży i laktacji.

Saridon 250 mg + 150 mg + 50 mg tabletka dostępna bez recepty

o produkcji

  • Nie, jeśli jesteś uczulony na propyfenazon, acetaminofen, kofeinę, inne NLPZ lub którykolwiek składnik tego leku.
  • Inne przeciwwskazania to wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, alkoholizm, ciężka niewydolność wątroby lub nerek oraz ostra porfiria wątrobowa.
  • Nie spożywać alkoholu podczas stosowania produktu.
  • Kobiety karmiące piersią lub w ciąży przed zastosowaniem tego leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Kapsułka twarda Ketonal Active, dostępna bez recepty

o produkcji

(Video) Magnez na DEPESJĘ - lepszy od leków.

  • Przeciwwskazane są osoby uczulone na ketoprofen lub którykolwiek inny składnik tego produktu, a także osoby z ciężką zastoinową niewydolnością serca, niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby lub skłonnością do krwawień, czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
  • Preparat należy stosować w I i II trymestrze ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne i jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
  • może utrudniać ciążę.

Tabletka aspiryny 500 mg, dostępna bez recepty

o produkcji

  • Nie należy stosować tych tabletek, jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną, inne salicylany lub którykolwiek składnik tego leku.
  • Inne przeciwwskazania to skłonność do krwawień, ostry wrzód żołądka lub dwunastnicy, ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek.
  • Tabletki te są przeciwwskazane w ostatnim trymestrze ciąży oraz w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Jeśli karmisz piersią, skontaktuj się z lekarzem.
  • Ten lek może wpływać na płodność.

Polopiryna Max 500 mg tabletka zobojętniająca sok żołądkowy dostępna bez recepty

o produkcji

  • Nie stosować tego leku, jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną, inne salicylany lub jakikolwiek inny składnik tego preparatu.
  • Innymi przeciwwskazaniami do stosowania tego leku są skłonności do krwawień, ostre wrzody żołądka lub dwunastnicy, ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek.
  • Nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania preparatu.
  • Preparat jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży oraz w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, w przypadku laktacji należy skonsultować się z lekarzem.
  • Preparat ten może upośledzać płodność.

Już na pierwszy rzut oka widać, że wszystkie preparaty mają inny skład. Excedrin i Cefalgin zawierają kofeinę i paracetamol. Jaką rolę odgrywają składniki aktywne w tych preparatach?

Dostępne bez recepty leki przeciwmigrenowe zapobiegające atakom migreny

Wszystkie trzy preparaty zawierają NLPZ. Kwas tolfanamowy znajdujący się w Migea jest specjalnie ukierunkowany na tomigrena.W wielu przypadkach jest skuteczny, jeśli jest przyjmowany we właściwym czasie. Z drugiej strony Cephalexin i Excedrin zawierają kilka NLPZ z dodatkiem paracetamolu i kofeiny. Sam acetaminofen zwykle nie jest bardzo skuteczny w leczeniu migreny. Działanie przeciwbólowe zostało jednak wzmocnione przez dodatek kofeiny, która nasiliła działanie paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego i probitrazonu. Oba preparaty można z powodzeniem stosować w leczeniu migreny. Niestety migreny to na tyle złożony problem, że każdy musi indywidualnie wypróbować jaki preparat na niego działa. Jeśli jednak leki dostępne bez recepty są zbyt słabe, należy zgłosić się do lekarza. Może przepisać silniejszy lek, np. z grupy tryptanów.

https://leki.pl/poradnik/czy-suplementacja-moze-zapobiec-napadom-migreny/

Leki na receptę na migrenę

Czasami dostępne bez recepty środki przeciwbólowe nie mogą powstrzymać ostrego ataku migreny. Tak zwane tryptany (agoniści receptora serotoninowego) są skuteczne u około 70% pacjentów. Leki takie jak:sumatryptan(z. B. Cinie 50,Zinny 100), Etryptan(s.s. Relpax), Zolmitryptan(np. Zolmile) lubRyzatryptan(sekcja Maxalt RPD)Nie tylko łagodzi ból, ale także zmniejsza objawy związane z bólem.

Tryptany działają najlepiej, gdy je przyjmujeszw początkowej fazie bólu(Nigdy pod wiatr!). Poszczególne preparaty są dostępne w postaci tabletek, aerozoli do nosa, preparatów do wstrzykiwań i liofilizatów doustnych.

(Video) Ketonal, lek bez recepty.

Jednak ze względu na różne konsekwencje ich stosowania tryptany nie mogą być stosowane jako „magiczne leki” na silne migreny. Do najczęstszych działań niepożądanych należą: uczucie gorąca lub zimna, uderzenia gorąca, ucisk w klatce piersiowej, podwyższone ciśnienie krwi i sztywność karku [10, 11].

Chociaż tryptany są stosowane jako tzw. leki pierwszego rzutu w leczeniu napadów migreny o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, okazały się one częściowo nieskuteczne. W takim przypadku zaleca się jego użycieAlkaloid sporyszu: winian ergotaminy(ss Ergotamin Filopharm)i dihydroergotaminy(np. dihydroergotamina Filofarm). Jednak przyjmowanie tych leków może prowadzić do uciążliwych skutków ubocznych ze względu na ich niską selektywność. Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, a nawet splątanie i dezorientacja [12, 13].

Videos

1. Czy czosnek BEZ ZAPACHU działa i na co pomaga? Czosnek w tabletkach - który wybrać?
(GdziePoLek.pl)
2. 💥Jak poprawić POTENCJĘ w 5 MINUT ? 💥Prosty sposób na zaburzenia erekcji.
(Zdrowie, Uroda, Fitoterapia)
3. SILDENAFIL vs TADALAFIL. Jak działają leki na potencję? Jak działa sildenafil? Który lepszy?
(GdziePoLek.pl)
4. FURAGINA na zakażenie układu moczowego. Jak leczyć zapalenie pęcherza? Domowe sposoby są skuteczne?
(GdziePoLek.pl)
5. Jak radzić sobie z alergią? Leki na alergię bez recepty
(GdziePoLek.pl)
6. LEGALNE konopie lecznicze z THC - recepta, cena, użytkowanie. Medyczna marihuana w SM | O, choroba!
(O, choroba! Joanna Dronka - Skrzypczak)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Van Hayes

Last Updated: 29/08/2023

Views: 5881

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.