Star Wars Jedi: Survivor – recenzia – hra (2023)

Dnes tu máme veľké zastúpenie značky Star Wars. Nie je to také otravné ako MCU, ale deje sa toho veľa. Filmy, seriály, anime, knihy, manga, neviem čo ešte. Ale pre fanúšikov je teraz ten správny čas prestať nás porovnávať s ľuďmi, s ktorými sme vyrastali. Hráme hlavne hry. Každý mesiac chodíme do požičovní a kupujeme kazety pôvodnej trilógie, no do prequelovej trilógie sú ešte roky. Napriek tomu nechýbajú príbehy Star Wars – Dark Forces, Jedi Knight, X-Wings vs TIE Fighters, Shadow of the Empire, či neskôr Rogue Squadron. Skvelá hra, skvelý príbeh, skvelí hrdinovia. Kyle Katarn je pre nás rovnako hrdinom ako Luke.

Teraz je to naopak – veľa filmov/seriálov, ale málo hier. Hoci značka má veľký potenciál rozprávať skvelé príbehy pre tento vesmír v priebehu tisícročí. keď tu bol naposledyrozhodnosťPáči sa mi toPríbehy z okraja galaxiepred tromi rokmi. Na druhej strane, ak dostaneme hru akoStar Wars Jedi: Survivor, Čakanie stálo za to. Respawn Entertainment by rád potvrdil, že úspech prvej hry nebol náhodný. Nielenže sa cítite ako doma v žánri FPS, ale aj v týchto polootvorených akčných adventúrach s prvkami RPG a súbojmi podobnými Souls. Je to trochu zmätené vyjadrenie žánru, ale asi najpresnejšie.

"Survivor" sa odohráva o 5 rokov neskôrpadlý poriadok, odohrávajúci sa päť rokov po Revenge of the Sith. Impérium je teraz v plnom prúde, no objavujú sa prvé známky vzbury proti jeho sile. Nie je ich veľa, no prvé iskričky sú tam a je vidieť, že rastú. Až tak, že sa mladý Jedi Cal Kestis stal verejným nepriateľom číslo jedna. Impérium ho vyhlásilo za teroristu a prenasledovalo ho. Ale jeho činy k tejto povesti veľmi prispievajú, keďže sa spojil so Sawa Gerrerou a v dôsledku toho spôsobuje dosť veľké škody.

Môže to znieť povedome, ale Carl už nie je postava. Začína svoju vlastnú cestu, ktorá ho spája s priateľom jeho snov, no oddeľuje ho od posádky Mantis. Karl je teda stále na úteku, kým je stále na úteku. Inkvizítor ide po ňom, v senáte si narobil nepriateľov a stále nevie, čo môže čakať. Po neúspešnej operácii núdzovo pristál na planéte Kobo, kde sa chcel stretnúť so svojím tímom a opraviť loď. Mal šťastie, že si tu otvoril svoj bar jeho starý priateľ Greez Dritus. Má smolu, pretože planétu ovládajú nebezpeční záškodníci a Carlove vlastnosti sú také zlé, že si pri prvom stretnutí vytvorí nových nepriateľov.

Star Wars Jedi: Survivor – recenzia – hra (1)

Karl teraz čelí väčším problémom ako Reich

Postupne zlepšujete schopnosti svojho hrdinu na niekoľkých stromoch

Hra predstavuje nové bojové miesta

Akonáhle bude brániť tých najzraniteľnejších, je nielen na ceste k novým a väčším dobrodružstvám, ale čo je dôležitejšie, k sebaobjavovaniu. V posledných rokoch zrejme stratil orientáciu a zabudol, aké to je byť Jediom. Možno sa hlbšie ponorím do príbehu. Hra prinesie niekoľko nových hrozieb, budete čeliť aj starým hrozbám, budú obete a nové objavy. Príbeh Rise of the Empire je spätý s obdobím High Republic, keďže nové veľké tajomstvo sa týka tohto obdobia a pomaly sa dostáva do popredia v médiách Star Wars. Zároveň je spojenie veľmi inteligentné a zábavné. Vhodne rozširuje už zabehnuté príbehy univerza Star Wars. Uvidíte tiež, ako sa váš tím v priebehu rokov vyvíjal, kam smerovali postavy a kto sa pridal.

To znamená, že mám niekoľko výhrad a aj keď je príbeh zdĺhavý, dobre napísaný a celkom šikovný (čo sa v dnešnej dobe pri podobných hrách často nestáva), sú tu dve veci, ktoré sú tu trochu otravné. Stretnete tu postavu, ktorá je v niektorých aspektoch veľmi podobná prvej časti príbehu. Je to zaujímavá postava, no máte pocit, že znova zažívate rovnaké zaobchádzanie a motiváciu. Navyše, najväčší zvrat je tu predvídateľný. Natoľko, že musíte čakať asi 15 hodín, kým sa to stane. Už nemôžem ani písať, pretože keď hrám, hneď rozumiete, čo píšem. Škoda. Nemá to vplyv na kvalitu príbehu, ale ovplyvňuje to, aký vplyv má na vás ako hráča.

Tu sa mám čím pochváliť. Pri hrách, ako je táto, pokračovania vždy robia chyby - odstraňujú charakter a schopnosti. Len si spomeňte na úvoddruhý horizont. Ale nie tu. V hre Survivor je Cal silnejší a zdravší ako na konci Fallen Order a dokonca sa zlepšil. V tejto hre budete mať silný dojem, že vaša postava je skutočný Jedi. Carl nemá zlé študijné schopnosti. Od prvej sekundy vyraďte stormtrooperov a násilne ich zrazte zo zeme na Coruscante. Robí tiež dvojité skoky, ricochety priamo na Stormtrooperov a podobne. Mali by ste sa však pripraviť aj na to, že hra bude od začiatku čeliť silnejším súperom. Ale naozaj sa bavíte od prvej sekundy.

A nekončí to len pri zručnostiach, ktoré musíte mať od začiatku. Postupne sa dozviete viac, čo sa hodí k tomu, čo už viete. Napríklad blikanie robí nástupištia a prechody cez ulicu zložitejšie a nebezpečnejšie. Carl časom našiel aj hák na uchopenie, pomocou ktorého sa mohol odtiahnuť k vzdialenejším objektom. Strom skúseností je však rozdelený na tri časti: Zručnosti postavy, Boj a Sila. Interakciami ako boj, skenovanie a pod.

Veľkou novinkou v Survivor sú postoje, ktoré ešte viac personalizujú herný zážitok a môžete si ich vylepšiť aj skúsenostnými bodmi, keďže každý postoj má svoj strom. Začínate len s dvoma postojmi a postupne získate celkom päť postojov, z ktorých každý predstavuje iný herný štýl. Výberom aktívneho môžete mať oboje. Nejde len o výber toho, čo vám viac vyhovuje, ale aj o to, aby ste lepšie reagovali na nepriateľov, ktorým čelíte. Niekto má rýchlejšie postoje, niekto silnejší postoj.Každá pozícia má aj iné obranné schopnosti. Aj keď si pamätáte prvú hru, prísť na to, ako správne bojovať, je skutočná hra. Je pekné, že hra pôsobí tak sviežo.

Prvá pozícia je základný meč, ktorý nosí väčšina Jediov. Postoj s dvoma čepeľami je známy z prvej hry a používal ho Darth Maul. Môžete rozdeliť meč na dve časti a použiť ktorúkoľvek ruku ako Ahsoka, ktorá je pravdepodobne najuniverzálnejšia, ale strácate príležitosť na intenzívny záujem. Potom je tu crossover, takže v novej trilógii budete mať meč ako Kylo Ren, čo je čisté gesto moci. Toto je najpomalšie, ale môžete odstrániť silnejších nepriateľov jedným zásahom. The Last Stand obsahuje blaster so svetelným mečom, ktorý sa môže do istej miery zhodovať s postavou Rebela, a ponúka zaujímavú možnosť pre trochu netradičnú hrateľnosť, ale nie som jej veľkým fanúšikom. Umnia vyhrala kombináciu dvoch mečov vo všetkých prípadoch.

Combat sa stále nesie v duchu duše, čo by sa mohlo zdať vo vesmíre Star Wars trochu zvláštne, no teraz majú vývojári lepší nápad. V prvom rade si už viete odsekávať končatiny, takže budete čeliť rôznym typom robotov, ktorých nájazdníci kopú už od čias Separation. Častejšie budete bojovať proti postavám, ktoré ako-tak vedia používať svetelné meče (lovci odmien, magnaguard droidi, droidekovia...), preto má väčší zmysel bojovať ako duchovia, takže musíte používať viac zručností a trikov a viac pracovať na čas.

Survivor má pokročilú úroveň obtiažnosti. Aj keď je to stále v podstate ťažšia hra a jednoducho zábavná, môžete si vybrať najjednoduchšiu úroveň obtiažnosti, aby ste ju zvládli s ľahkosťou. Ak už ale zvládate Souls hry na Banana alebo inom (ne)ovládači, môžete ísť na tú najťažšiu a dostanete peknú výzvu. Pravdepodobne tu budete veľa umierať, ale kontrolné body tu nie sú také bežné. Ak sa ich rozhodnete využiť na doplnenie zdravia a lekárničky, oživíte aj už poškodených nepriateľov, takže s tým budete musieť počítať aj pri ich používaní. Ak vás niekto zabije, stratíte schopnosti, ktoré ste nazbierali, a musíte ich buď získať späť, alebo poraziť nepriateľa, ktorý vás zabil. Poskytne vám dodatočnú podporu pomsty. Aj keď na obrazovke respawnu vidíte obrázky nepriateľov.

Star Wars Jedi: Survivor – recenzia – hra (5)

Môžete si prispôsobiť svoj meč, svoju postavu a dokonca aj svojho robota

Hra má aj logické výzvy

Tentoraz budete čeliť silnejším nepriateľom

Došlo k určitým zmenám v spôsobe prístupu do sveta Kher. Tie sú stále postavené prístupom ako hry Metroidvania, vďaka čomu získate pri prechádzaní ťažko dostupné miesta, na ktoré sa neskôr dostanete s vysnívanými schopnosťami alebo výbavou, no tentoraz sú aj väčšie. Nájdete tu 6 planét/mesiacov, niektoré s menším prostredím, a hoci ponúkajú možnosť vrátiť sa a objaviť ďalšie planéty/mesiace, sú v podstate rovnaké ako v pôvodnej hre. Existujú však aj väčšie svety ako Koboh a Jeddha, ktoré sú skutočnými otvorenými svetmi. Na niektoré miesta je trochu ťažké sa dostať, no sú plné príležitostí a charakteru.

V súčasnosti je to skôr RPG, kde krotíte beštie a na ich chrbte cestujete na dlhé vzdialenosti. Môžete sa porozprávať s tulákmi a dajú vám vedľajšie úlohy. Niektoré sú väčšie a skutočne vás zavedú do zaujímavých miest po celom svete. Iné sú menšie, napríklad sa so snívajúcim môžete len tak porozprávať. Nie je to The Witcher, ale robí dobrú prácu v odlíšení hry a pridáva do nej niečo nové. To vám dáva dôvod cestovať po svete a potom sa vrátiť a znova hrať Novú hru+. Len tak máte možnosť ďalej rozvíjať schopnosti hlavného hrdinu v skúsenostnom strome a tiež sa prvýkrát dostanete na mnohé miesta mimo vyznačených trás.

Svet navyše obsahuje nielen questy, ale aj ďalšie prvky. Nehovorím o skrytých krabiciach alebo iných veciach, ktoré sa skrývajú za ťažkými prekážkami. To už viete z minulej hry. Pridaných niekoľko svätýň s niektorými fyzikálnymi hádankami, ktoré na vás čakajú, pripomínajúce predchádzajúcuCerdu. Musíte hýbať energetickými jadrami, stavať mosty, prekonávať prekážky a mnoho ďalšieho. Ale sú tu aj prikývnutia na minulé bitky, ktoré môže Cal nasať, keď prijíma špeciálne bojové výzvy (trochu pripomínajúce tie v League of Legends).Boh vojny). Pekne dopĺňa už tak zábavné kombo sekanie a skákanie, takže klišé sa do hry na chvíľu nevkradne.

Preto hra nabáda viac hráčov na objavovanie sveta a robí ho lepším ako prvý diel. Je to len na progresívne účely. Tu sa vrátite na planétu, pretože chcete. Pretože hľadanie je na počkanie. Pretože je tu truhlica, ktorú ste nedostali ako prvú. Pretože existuje výzva, ktorú ste nikdy nezvládli. Keď už svet prebehnete, môžete sa v ňom jednoducho pohybovať pomocou rýchleho cestovania medzi kontrolnými bodmi, čo je tiež naozaj príjemná novinka. Zábavná je ale aj dĺžka hry a po cca 18-20 hodinách ste na konci. Stále však dostanete len asi 50-60% z celkového obsahu. Ak teda chcete plný obsah, môžete si užiť viac ako 30 hodín obsahu a nikdy sa nebudete nudiť.

Star Wars Jedi: Survivor – recenzia – hra (9)

Navštívite aj vesmírnu stanicu známu z prequelovej trilógie

Zvieratá sa teraz používajú aj na pohyb po svete

Miest na oddych je stále dosť

Poslednou veľkou novinkou je funkcia úprav. Carl bol v prvej hre špecifickou postavou, no tu je len na vás, ako bude časom vyzerať. V Intruderovi nájdete nové možnosti pre jeho účes, bradu a oblečenie. Môžete si tiež prispôsobiť vzhľad meča a prispôsobiť si malého droida BD-1. Materiály a možnosti prispôsobenia si môžete zakúpiť aj u vybraných predajcov. Na to však neslúžia Empire Points, ale každý dostane ako platidlo niečo iné. Niekto našiel zvitky Jedi, niekto našiel Data Pad High Republic Age. Oplatí sa teda preskúmať aj súvislosti týchto vecí.

Survivor je od prvého dielu vylepšená hra vo všetkých smeroch a rád by som si ju užil, ale nemôžem. Verzia pre PS5 sa v niektorých miestach hrala dosť ťažko, výstrely lietali okolo a v niektorých náročnejších pasážach nepríjemne padali. Navyše textúry niekedy celkom zreteľne skáču atď.. Nie som si istý inými platformami. Tiež neviem, či prvý patch problém vyrieši. Ale dostali sme pripomienky ku Knemu kódu a tieto veci tam nie sú spomenuté. Hra nevyzerá zle, ale to kazí dojem.

Pri hre Star Wars nemá zmysel posudzovať ani zvukový aspekt. Od hudby cez hlasový prejav až po zvuk a efekty, je to neustále dokonalé. Značka má takú ikonickú audio knižnicu, že každá hra znie skvele. Ale tu je všetko doplnené o veľmi dobré melódie, ktoré sa hodia k tomu, čo kedysi skladalJohn Williams. Už tak pestré obsadenie talentovaných hercov je teraz ešte širšie a všetci sú protagonistamiCameron MonaghanHrali ste veľmi dobre. Možno by som chcel vyzdvihnúť legendárneho hercaF Murray AbrahamTu má viac priestoru ako pán Ino Cordoba a vždy je radosť vidieť a počuť takú legendu skvelej hry.

Chcel by som sa dostať na vyššiu triedu, ale to nie je možné. Star Wars Jedi: Survivor je vynikajúca hra, ktorá oproti svojmu predchodcovi ponúka mnoho vylepšení v každom ohľade. Tieto zmeny navyše nie sú zmenami ako takým, ale skôr reakciou na spätnú väzbu od hráčov. Bohatší svet, pestrejšie bojové miesta, viac obsahu a dokonca množstvo menších inovácií, ktoré ho posúvajú na vyššiu úroveň. Ale takto hra jednoducho nefunguje. To mi pripomína premávkuovládanie, je to tiež perfektná hra, ktorá vás oslní technickou situáciou. Tam sa mu však darilo horšie. Neváhajte pridať ďalšie, ak to funguje lepšie na inej platforme alebo ak oprava problém vyrieši, ale ja to nedokážem.


napísalMatúš_ace 26. apríla 2023

Mám rád!(+4)

FAQs

Does anything carry over to Jedi: Survivor? ›

Skill Points, Skill Trees, Lightsaber Stances, Map Upgrades, Databanks, Cosmetics, and Collectibles carry over in Star Wars Jedi: Survivor's New Game Plus. But every earned item or perk is automatically unequipped at the start, and players will need to equip them at the first Meditation Point.

Does Jedi: Survivor have Cal Kestis? ›

Star Wars Jedi: Survivor follows the story of our protagonist, Cal Kestis, and his journey through an Empire-controlled galaxy.

Is Jedi: Survivor inappropriate? ›

Jedi: Survivor is rated by PEGI at 12 and above, and by the ESRB at T for Teen. These ratings mostly revolve around bad language, but there is also some violence in the title.

Why is Jedi: Survivor so good? ›

There are fantastically detailed supporting characters, including Debra Wilson as Jedi Master Cere Junda and a Nightsister named Merrin (Tina Ivlev), who becomes one of Cal's closest allies. The storytelling is much richer than an average Star Wars game, but what elevates “Jedi: Survivor” is the gameplay.

Do you keep your abilities in New Game Plus Jedi: Survivor? ›

You will keep all of the unlocked Perks. You will be able to replay each puzzle and Force Tear, but you will not be able to collect Stims, Health Upgrades and Force Upgrades. All of these essences will be disabled if you have picked them up during your first run.

Is Jedi: Survivor longer than Fallen Order? ›

Overall, Star Wars Jedi: Survivor is a larger game than Fallen Order in scope and has more things to do in it, but the addition of fast travel has seemingly sped the whole process up, making room for so many more activities. Of course, your playtime will depend on a multitude of reasons.

Is Jedi: Survivor harder than Fallen Order? ›

I'd played Fallen Order on grand master and throughly enjoyed it. In this game grand master becomes too frustrating to deal with in certain segments (take for example bounty quest in Jedah temple) and jedi master difficulty is too easy compared to it.

Is Darth Maul in Jedi: Survivor? ›

A new mod released for Star Wars Jedi: Survivor allows players to play as the iconic Sith Lord, Darth Maul. The Sith have a strong history in Star Wars video games, but this mod makes one particular member a prominent part of the newest title from Respawn.

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Clemencia Bogisich Ret

Last Updated: 14/09/2023

Views: 5443

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Clemencia Bogisich Ret

Birthday: 2001-07-17

Address: Suite 794 53887 Geri Spring, West Cristentown, KY 54855

Phone: +5934435460663

Job: Central Hospitality Director

Hobby: Yoga, Electronics, Rafting, Lockpicking, Inline skating, Puzzles, scrapbook

Introduction: My name is Clemencia Bogisich Ret, I am a super, outstanding, graceful, friendly, vast, comfortable, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.